Jayco RV Owners Forum
 


Reply
 
Thread Tools Display Modes
 
Old 03-16-2016, 02:06 PM   #11
Senior Member
 
Join Date: Sep 2013
Location: South Texas
Posts: 4,190
Quote:
Originally Posted by Sundancer330 View Post
Your discounted price isn't bad, our local Tractor Supply is always the cheapest for refills. They are charging $2.50 a gallon times your 4.7 equals $11.75, Camping Worlds regular price at $18.28 is a ripoff, but when you need it you have to pay the going local rate.
Tractor Supply is where I went.
__________________

__________________


2014 Jay Flight 28 BHBE
2015 RAM 2500 6.4L HEMI, Tradesman 4x4, 3.73
Blue Ox SwayPro (BXW 1503)

Upgraded from an REI internal frame backpack and a Eureka 1/2 dome tent!
Camper_bob is offline   Reply With Quote
Old 03-16-2016, 04:34 PM   #12
Senior Member
 
Jagiven's Avatar
 
Join Date: May 2012
Location: Minnesota
Posts: 4,112
I've been filling 20 pound tanks all winter. It's been $2.99 a gallon.
__________________

Jagiven is online now   Reply With Quote
Old 03-16-2016, 07:25 PM   #13
Senior Member
 
Wrascal's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Location: Lower Alabama (LA)
Posts: 1,919
Just about a week ago I refilled 3 20# tanks at a nearby campground. Tax and all was $57.23. I guess that's under a buck a pound.
__________________
2008 Jayco Eagle SuperLite 29.5
2014 F250 6.7 PSD 4X4, CC LB
Wrascal is offline   Reply With Quote
Old 03-16-2016, 07:32 PM   #14
Senior Member
 
SMS1115's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Location: Fuquay-Varina
Posts: 432
Camping world and campgrounds in general over charge for propane. I found it to be half the price at Tractor Supply stores. Even a local propane place if the area has one. I always google before I need to fill. I can fill both my 30 pounders for $28 at the local propane place.
__________________
Steve
----------
2008 Jay Flight G2 29BHS
2017 Chevrolet Silverado 2500HD Z71
SMS1115 is offline   Reply With Quote
Old 03-16-2016, 08:27 PM   #15
Senior Member
 
wags999's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Location: Surprise
Posts: 1,499
Quote:
Originally Posted by Wrascal View Post
Just about a week ago I refilled 3 20# tanks at a nearby campground. Tax and all was $57.23. I guess that's under a buck a pound.
That's about $4.15 a gallon. Propane is about 4.2 pounds per gallon.
__________________
2011 Toyota Tundra double cab
2015 27RLS
wags999 is offline   Reply With Quote
Old 03-16-2016, 09:56 PM   #16
Member
 
Join Date: Aug 2014
Location: Denver
Posts: 80
I'm not sure of the price - but I like buying my propane at Tractor Supply. They only charge for what you need to top off a tank. Just my 2 cents worth.
.................................................. .................................................. ............................

2015 Jayco 18 SRB
2008 Toyota Taco 4.0L v6
Equal-i-zer WDH
krcarter54 is offline   Reply With Quote
Old 03-17-2016, 08:05 AM   #17
Senior Member
 
us71na's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: McKean, PA
Posts: 428
Quote:
Originally Posted by wags999 View Post
$1.79 lb at a number of places here in Phoenix area. At 4.7 gallons in a 20 lb tank that comes to about $8.50.
I think your calculations are off. A gallon of propane weighs 4.2 pounds, so with 4.7 gallons in a 20 lb tank @ $1.79/lb the cost would be just over $35.
__________________
2011 Skylark 21FKV
us71na is offline   Reply With Quote
Old 03-17-2016, 08:24 AM   #18
Senior Member
 
Brownie's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Location: Greater Grand Rapids
Posts: 1,119
Tractor Supply is one of my favorite propane stops, as well, but haven't filled up there lately.

I'm wintering in the Texas Hill Country, and the park I stay at sells propane for about what they charge in town. I've been paying about $18.40 to fill a 30# tank. (Paid $29.80 at Camping World last summer!)
__________________
2013 Eagle 266RKS
2011 Ford F-150 w/3.5L Ecoboost & H.D. Tow Package
Brownie is offline   Reply With Quote
Old 03-17-2016, 08:27 AM   #19
Senior Member
 
Join Date: May 2013
Location: Dale Hollow Lake Tn/Ky
Posts: 1,942
Most of us spend more on ice than on propane. On a recent 6 week trip south I purchased 2 exchange bottles at a total cost of $40. We ran the furnace on many nights and the fridge for 4 days while boondocking. I spent an estimated $750 on fuel and about the same on CG fees. My wife use to say that I am a penny pincher [not so much anymore] but even I have learned not to fuss about insignificant expenses.

I spent more on a boat trip on the riverwalk and lunch in San Antonio than on propane for the whole trip.
Bassdogs is offline   Reply With Quote
Old 03-17-2016, 08:43 AM   #20
Senior Member
 
Join Date: Apr 2015
Location: Lancaster
Posts: 609
I don't like spending money that I don't have to. Costco's propane prices for members are extremely competitive, and they only charge for the gas they actually put in the tank. And it's only about a mile from my house. Wish I could find the current propane price without going over there, but that's the way to save $$$ for me. I would only go to a campground filling station, or Camping World, if I absolutely had to - I think it's a safe assumption that you pay a premium for the campground propane, especially.
__________________

__________________

TV 2010 Ford F-150 Supercab
TT 2016 Jay Feather 23RLSW
rkresge is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


» Virginia State Campgrounds

Reviews provided by

Powered by vBadvanced CMPS v3.2.3

All times are GMT -6. The time now is 08:41 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.
Copyright 2002-2016 Social Knowledge, LLC All Rights Reserved.